Trenuj skutecznie #1 – trenuj z kimś, startuj

Foto: Bruno Mars

Jeżeli potrzebujesz motywacji, to trenuj z drugą osobą – z kimś znajomym, może to być też trener, grupa treningowa, grupa rowerowa, pływacka, narciarska, biegowa albo start w zawodach (mimo pandemii Covid to i tak niektóre odbywają się, z pełnym reżimem sanitarnym oczywiście!) – to na pewno Cię zmotywuje (tylko nie przesadzaj z rywalizacją na początku)

Foto: 2019 Winter GUT (ja na foto: patrzę w stronę fotografa)

Co nam da trening z drugą osobą? Dodatkową motywację do wyjścia na trening – w końcu umówiliśmy się z drugą osobą i nie będziemy odwoływać spotkania w ostatniej chwili! Może to zwiększyć też naszą pewność siebie w trakcie treningu. Wspólne wyjście może przekonać nas, że bieganie w brzydką pogodę, nawet gdy ludzie nie chcą wychodzić z psami na spacer, jest akceptowalne 😉 Do tego – dwie osoby trenujące razem (np. bieganie, rower) mogą być bezpieczniejsze, a w przypadku problemów – co dwie głowy to nie jedna.

Grupa treningowa czy grupa rowerowa, narciarska, biegowa, to kolejne elementy wsparcia. Są tam osoby na różnych poziomach sportowych, można z kimś się pościgać, nauczyć czegoś nowego. Poczujemy, że jesteśmy też częścią CZEGOŚ – grupy o podobnych pasjach! Kolarze mogą pojeździć „na kole”, czasami zmieniając się miejscami i osiągnąć prędkości czy odległości, które samodzielnie są trudne albo niemożliwe do osiągnięcia. Pływakom (otwarte wody) czy skyrunnerom, skiturowcom przyda się też wsparcie – bezpieczeństwo przede wszystkim!

Grupy często są prowadzone przez profesjonalnych, licencjonowanych trenerów sportowych – w razie pytań możecie uzyskać odpowiedzi, które faktycznie mają podparcie w badaniach naukowych czy są zgodne z aktualnym stanem wiedzy trenerów na świecie. Dobry trener, to taki który dokształca się, sprawdza i zmienia różne elementy treningowe jeżeli nie działają poprawnie na daną osobę. Nie ma uniwersalnych treningów! Przynajmniej ja tak uważam i treningi, które opracowuję dla ludzi, dostosowuję do celów, osób i innych czynników.

Jeżeli potrzebujesz rozpiski, to napisz do mnie.

Foto: Sven Mieke

Start w zawodach, to już inny poziom wsparcia. Po pierwsze – motywacja jest jeszcze mocniejsza, bo jak umówiliśmy się ze znajomymi i nie przyszliśmy, to chyba nie zabierają nam pieniędzy z portfela 😉 A zapisując się na zawody płacimy za start, pakiet, organizację i inne rzeczy. Pieniądze są dobrą motywacją – w końcu już je wydaliśmy i jakoś tak głupio je stracić. Jeżeli szukasz zawodów sportowych, nie wiesz czy już możesz, albo jak dobrać najlepsze dla siebie (także jeżeli chcesz je wygrać… pomogę z analizą: ) – to zgłoś się do mnie na mail – pomogę.

Współzawodnictwo, rywalizacja dobrze motywuje, ale nie wszystkich. Są osoby, które nie cierpią przegrywać, więc się nie ścigają.

Warto pamiętać, że zawsze największą konkurencją czy przeciwnikiem jesteśmy my sami. Najlepiej żebyśmy, to byli my z przeszłości. Z taką osobą warto się porównać, jak już musimy.

Roman Sworski

Jeżeli chcesz zacząć trenować skutecznie, napisz do mnie na mail – pomogę w wielu dziedzinach sportowych.

Linki: